by root

11 Απριλίου, 2024

Η Ύλη Εξέτασης για το Μάθημα ΦΥΣΙΚΗ ΙΙ είναι η επόμενη:

Ηλεκτρικό φορτίο, Ηλεκτρικό πεδίο και Ηλεκτρικό δίπολο, Αγωγοί και Μονωτές, Φορείς Ηλεκτρικού φορτίου, Διατήρηση Ηλεκτρικού φορτίου, Νόμος του Coulomb, Ηλεκτρικό πεδίο Ε, Υπολογισμοί Ηλεκτρικών πεδίων, Πεδίο Ηλεκτρικού Διπόλου, Ηλεκτρικές Δυναμικές Γραμμές, Ηλεκτρική Ροή, Νόμος του Gauss, Θεμελιώδεις έννοιες κυματικής, Εξισώσεις Maxwell , Συχνότητα και Περίοδος Κύματος, Επίπεδα ηλεκτρομαγνητικά κύματα, Επίπεδο και σφαιρικό κύμα, Διάνυσμα Poynting, Ένταση κύματος και Πυκνότητα Ενέργειας, Ανάκλαση Κυμάτων, Διάθλαση Κυμάτων, Ολική εσωτερική ανάκλαση, Περίθλαση Κυμάτων, Σκέδαση Κυμάτων, Θόρυβος, Λόγος σήματος προς θόρυβο, τo ηλεκτρομαγνητικό φάσμα και οι εφαρμογές του.

Το Υλικό των σχετικών διαλέξεων είναι αναρτημένο στο e-class στο Μάθημα ΦΥΣΙΚΗ / ΦΥΣΙΚΗ Ι 2023-2024 και περιέχεται στα δύο (2) αρχεία με τίτλο ΦΥΣΙΚΗ ΙΙ.

Δρ.Π.Βαρζάκας, ΔΕΠ, Καθηγητής