by root

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2023-2024

Ανακοινώνουμε στους φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος, ότι μέχρι και την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024, θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονικά τις δηλώσεις μαθημάτων για το ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ του ακαδημαϊκού έτους 2023-2024.

Η δήλωση των μαθημάτων γίνεται στην Ιστοσελίδα

E-GRAM

Κανόνες Δήλωσης:

• Όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα προηγούνται στη δήλωση από τα μαθήματα επιλογής.
  • Τα μαθήματα πρέπει να δηλώνονται υποχρεωτικά με προτεραιότητα από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο εξάμηνο.
  • Φοιτητές του 4ου εξαμήνου που δεν έχουν επιτύχει σε τουλάχιστον (2) μαθήματα κατά τα προηγούμενα έτη, δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μαθήματα του 4ου εξαμήνου αλλά θα δηλώσουν μαθήματα μόνο του 2ου εξαμήνου.
  • Φοιτητές του 6ου εξαμήνου που δεν έχουν επιτύχει σε τουλάχιστον (8) μαθήματα κατά το 1ο και 2ο έτος σπουδών τους, δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μαθήματα του 6ου εξαμήνου.
  • Φοιτητές του 8ου εξαμήνου που δεν έχουν επιτύχει σε τουλάχιστον (15) μαθήματα κατά το 1ο, 2ο και 3ο έτος σπουδών τους, δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μαθήματα του 8ου εξαμήνου.
  • Δήλωση Κατευθύνσεων (Ροών) προγράμματος σπουδών για εισακτέους ακ. έτους 2021-2022: Οι φοιτητές/φοιτήτριες που έχουν δικαίωμα δήλωσης μαθημάτων του 6ου εξαμήνου του νέου Προγράμματος Σπουδών, θα πρέπει να δηλώσουν πρώτα ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ (ΡΟΗ) και στη συνέχεια:
    1. Δύο (2) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μαθήματα του 6ου εξαμήνου από τα προσφερόμενα υποχρεωτικά μαθήματα της κατεύθυνσης [τύπος μαθήματος στην ηλεκτρονική γραμματεία: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ]
    2. Ένα (1) μάθημα ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ από τα προσφερόμενα μαθήματα επιλογής της κατεύθυνσης που έχουν δηλώσει [τύπος μαθήματος στην ηλεκτρονική γραμματεία: ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ]
    3. Δύο (2) μαθήματα ΕΠΙΛΟΓΗΣ από το σύνολο των προσφερόμενων μαθημάτων επιλογής [τύπος μαθήματος στην ηλεκτρονική γραμματεία: ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ή ΕΠΙΛΟΓΗΣ] ή/και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ υπολοίπων κατευθύνσεων [τύπος μαθήματος στην ηλεκτρονική γραμματεία: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΤ’ ΕΠΙΛΟΓΗ]

• Δηλώσεις Παιδαγωγικών Μαθημάτων:

Πρόγραμμα σπουδών πριν το 2021-2022

Με βάση τον Κανονισμό Σπουδών, τα Παιδαγωγικά Μαθήματα (κωδικοί ΕΥ571, ΕΥ573, ΕΥ672, ΕΥ673, ΕΥ871, 0ΕΠ01, 0ΕΠ02, 0ΕΠ03, 0ΕΠ04), θα πρέπει να δηλώνονται 4 (τέσσερα) σε κάθε εξάμηνο, και στο 5ο και στο 6ο ώστε εάν περαστούν επιτυχώς να έχει δικαίωμα ο/η φοιτητής/τρια να πάρει στο 7ο και στο 8ο εξάμηνο τις πρακτικές ασκήσεις.

Πρόγραμμα σπουδών μετά το 2021-2022

Όσοι/ες φοιτητές/τριες ακολουθούν το Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Επάρκειας θα πρέπει στο 6ο εξάμηνο να δηλώσουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ των άλλων μαθημάτων και τα ΟΕΠ03 «Διδακτική της Πληροφορικής» και ΟΕΠ04 «Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση», ώστε εάν έχουν συνολικά επιτύχει σε 8 (οκτώ) μαθήματα Π.Ε., να έχουν δικαίωμα να κάνουν πρακτικές ασκήσεις στο 7ο και στο 8ο εξάμηνο.

Συνολικά μπορεί να δηλωθούν τόσα μαθήματα στο εξάμηνο ώστε συνολικά στο έτος ο αριθμός τους να μην υπερβαίνει τον κανόνα ν+4 (όπου ν = ο αριθμός των μαθημάτων βάσει προγράμματος σπουδών). Διευκρινίζουμε ότι τα μαθήματα που είναι μεικτά και έχουν και θεωρία και εργαστήριο μετρούνται ως δύο. Συγκεκριμένα:

Για τους εισακτέους για το  ακ. έτος 2021-2022 και το ακ. έτος 2022-2023

Φοιτητές 1ουέτους: έως 20 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 2ουέτους: έως 23 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 3ουέτους: έως 27 μαθήματα το έτος

Για τους εισακτέους πριν  από  το ακ. έτος 2020-2021:

Φοιτητές 1ου έτους: έως 27 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 2ου έτους: έως 29 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 3ου έτους: έως 30 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 4ου έτους: έως 24 μαθήματα το έτος

Φοιτητές ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ: ελεύθερα όσα μαθήματα θέλουν το έτος

ΠΡΟΣΟΧΗ!!